nezisková organizace


napsali o nás:

  

znojemsky.denik.cz/zpravy_region/znojmo-ma-sanci-na-jesle-fungovat-maji-od-ledna-20160426.html

znojemsky.denik.cz/zpravy_region/primestske-tabory-hlasi-posledni-volna-mista-20160621.html

znojemsky.denik.cz/z-regionu/pribyva-skol-kde-zaky-vzdelavaji-alternativnim-zpusobem-rodice-si-ale-priplati-20171001.html

znojemsky.denik.cz/zpravy_region/pomohou-potrebnym-adventnim-kalendarem-naruby-20161213.html

brno.idnes.cz/mikrojesle-hlidani-detske-skupinky-d6v-/brno-zpravy.aspx?c=A161220_2293916_brno-zpravy_duch

 

znojemsky.denik.cz/zpravy_region/ziva-skola-nabidne-alternativu-uceni-hrou-a-ve-skupine-20160915.html

znojemsky.denik.cz/zpravy_region/tyden-pro-rodinu-ve-znojme-pouci-i-pobavi-zve-na-prednasky-i-modni-prehlidku-201.html

www.miniklub-znojmo.cz/sluzby/mikrojesle/

Tříska i rezavý drát: na dětských hřištích číhá nebezpečí

Dětské hřiště na znojemském Hradišti: z plotu kouká nebezpečný hrot, přímo na hřišti visí i rezavý drát ze sloupu.

Dětské hřiště na znojemském Hradišti: z plotu kouká nebezpečný hrot, přímo na hřišti visí i rezavý drát ze sloupu. Autor: DENÍK/Ilona Pergrová

28.2.2014 12:44

Znojmo - S usedavým pláčem, který měly na svědomí třísky v dívčině ruce, odcházela z dětského hřiště Na Rejdišti koncem minulého týdne Jana Sobotková s pětiletou Klárou. Téměř jarní počasí je vylákalo ven, ale jak se zdá, hřiště ještě nebylo po zimě na dětské skotačení připravené. Třísky si dívka zadřela na dřevěném zábradlí prolézačky. Na různých místech města jsou rozesety asi tři desítky hřišť určených pro nejmenší děti. Podle některých rodičů však nejsou zdaleka všechny vyhovující.

 

„Na Rejdiště jsme šly s dcerou víceméně náhodou. Většinou pobýváme v Dolním parku, ale místo skluzavek a houpaček nás tam čekal jen plot a za ním nákladní auta a bagr. V parčíku na ulici 17. listopadu je sice malé hřiště, ale není tam bohužel moc atrakcí, kde by se dcera vydováděla. Vypravily jsme se tedy pod most Na Rejdiště. Dětí tam byla spousta a divím se, že radnice takové nebezpečné zábradlí na hřišti nechá," zlobila se Jana Sobotková.

Jak dodala, příslušní pracovníci možná nečekali tak brzy jarní počasí a opravy měli naplánované na pozdější dobu. Její domněnku ale vyvrátila mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Kontroly a opravy

„Zaměstnanci Městské zeleně každý týden monitorují dětská hřiště a případné nedostatky či rozbité věci na hřištích opraví. Jedenkrát za rok provede komplexní kontrolu externista, na základě jeho zjištění se pak radnice rozhodne například o nutné obměně jednotlivých herních prvků," vysvětlila Pastrňáková. Dodatečně sdělila, že odborníci herní prvky Na Rejdišti obrousí a opatří novým nátěrem co nejdříve.

Nemilé zkušenosti má i Jolana Ambrosková, která vede od loňského roku na Vídeňské ulici dětské centrum a zároveň je matkou dvouletého syna. „Opravy hřišť ve městě má na starosti Městská zeleň, ale závadu musí vždy někdo nahlásit, mnohdy i opakovaně, " zlobila se Ambrosková s tím, že před časem vyrostlo ve Znojmě několik nových hřišť.

„Zřejmě tehdy byly k dispozici peníze z dotací. Budovatelé se sice pochvalně poplácali po zádech, ale údržba je nyní minimální. Atrakcí na hřištích je málo a jsou pro dítě rychle okoukané, takže rodině nezbývá jiná možnost než migrovat po celém městě a objíždět různá hřiště," uvažovala Ambrosková.

 

 

https://znojemsky.denik.cz/zpravy_region/nejmladsi-syn-mi-zmenil-zivot-od-zakladu-20140129.html

 
 
 

Nejmladší syn mi změnil život. Od základů

Jolana Ambrosková se synem.

Jolana Ambrosková se synem. Autor: Archiv Miniklubu

dnes 11:57

Znojmo - Nápad založit zbrusu nové mateřské centrum se zrodil v hlavě Jolany Ambroskové asi před rokem. Přivedl ji k němu její nejmladší syn, přirozená potřeba matky na mateřské sdílet své zkušenosti s ostatními a v neposlední řadě i fakt, že kromě rodinného centra Maceška nemají ve Znojmě matky s předškolními dětmi příliš mnoho možností, kde se scházet.

 

„Myšlenku založit mateřské centrum jsem sdílela nejprve na sociální síti, tehdy měl syn jeden rok. Hledala jsem bezbariérové prostory a místnosti na Vídeňské jsou ideální. Hned naproti je zastávka autobusu MHD, nedaleko vlak a autobusové nádraží, takže se k nám snadno dostanou i maminky, které nemají auto. Fungujeme zde od května a až za chodu jsme zjistili, že praktičtější by bylo být nezisková organizace," vysvětluje Ambrosková.

Bývalá zdravotnice a kosmetička nyní od základu změnila svůj život. „Možná mi ho změnil můj nejmladší syn. Je fakt, že nyní hodlám fungování centra udržet a přizpůsobovat jeho chod tak, jak bude syn vyrůstat. Uvažuji do budoucna také o alternativním školství," prozrazuje.

Kromě cvičení pro maminky a bezpočtu kroužků pro děti nabízí její centrum také zkušební školičku, kde si mohou rodiče dvou nebo tříletých dětí vyzkoušet, jak jejich dítko přijme blížící se nástup do mateřské školy.

„Nejsme hlídací agentura, ale nabízíme rodičům a jejich potomkům smysluplný program a využití dne. Dozví se důležité věci na besedě s psycholožkou. Zájem je o nás především v zimních měsících, kdy počasí nedovoluje pobývat venku," říká Ambrosková.

V létě plánuje nabídnout rodičům také příměstské tábory. Programovou nabídku mění postupně, podle zájmu rodičů. „Nemáme finanční prostředky na velkou reklamu, ale přichází k nám spousta nováčků na doporučení. Umožníme také například zájemcům oslavit v prostorách klubu narozeniny malých oslavenců," vypočítává další možnosti.

V programu na únor je zařazený například pyžamový večírek nebo masopustní veselice. „Rodiče naproti tomu neměli zájem o čtení pro děti. Je to škoda, zdá se, jako by na knížky úplně zapomněli," lituje.

Jak dodává, je velmi složité žádat o finanční podpory a granty. „Hledáme také sponzory, kteří nám pomáhají platit nájemné. Náklady třináct tisíc korun rozdělíme mezi sto třicet partnerů, které hodláme najít. Každý by tak zaplatil sto korun měsíčně," podotýká.

Autor: Ilona Pergrová

 

Úzké chodníky, schody. Pro nemocné i maminky s kočárky problém

17. 1. 2014, 6:02  |  stalo se  |  Znojemsko

ZNOJMO - "Automaticky zvednete nohu a neřešíte to,“ komentuje s úsměvem vidění zdravých lidí vozíčkářka Alena Smíšková ze Znojma. Dopředu si plánuje, kam se druhý den vypraví. Jestli bude potřebovat něčí pomoc, nenapadne sníh, nebo zda bude v okolí toaleta. Podobně přemýšlejí maminky s kočárky.

I ony občas ve Znojmě balancují na chodníku, nemají dítě kde přebalit, nemohou vyzvednout balík. To jsou situace, kdy se oba tyto světy prolínají. "Až zkušenost otevírá oči, trošku jsem pochopila nářky vozíčkářů," říká maminka téměř dvouletého syna Jolana Ambrosková.

Pro ni to začalo vyzvednutím rodného listu na matrice. "Na radnici je sice plošina, ale bohužel zrovna nefungovala. Každý den mi pak do mého seznamu "kam nemohu s kočárkem" přibýval obchod nebo úřad," stýská si. Některé příklady postrádají logiku. "Lékárna v centru města má zcela bezbariérový vstup, ale sortiment pro matku s dítětem je umístěn nad schody. Obchodní dům Dyje sice nabízí výtah, ale hlášení uvnitř je tak hlasité, že vám spolehlivě vzbudí i největšího spáče," jmenuje.

Jejím "vítězem" je však hlavní pošta u nádraží. "Na podzim jsem se ptala vedoucího, jak se máme dostat s kočárky pro balík, dopis či zaplatit složenku. Doporučil nám nechat si zásilku přeposlat na poštu do centra. Pak slíbil, že vybudují nájezdy," vypráví. Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové skutečně nájezdy letos vyrostou. Maminkám zatím doporučila využívat plošinu pro imobilní občany. Ta je ale z druhé strany budovy, takže problém, jak vyzvednout balík, neřeší.

Další kapitolou je kvalita chodníků, obzvláště v Horní i Dolní České. Tady je problém, i když se míjí dva zdraví lidé. Jednomu z nich často nezbývá, než vstoupit do silnice. Mezi špatně sjízdné ulice patří i některé úseky Pražské, Přímětické i ulice ve starém městě. Naopak pohodlné jsou ulice Bolzanova, částečně Pražská od supermarketu Billa a celý městský park. "Cením si snahy Národního parku Podyjí, který vybudoval asi čtyři krásné procházkové trasy pro jízdu s kočárkem," dodala Ambrosková.

Na plovárně jako po valše

Lidem na vozíku se stává nedostupnou kultura. "Do divadla se dostanete ližinami, ale pouze na mechanickém vozíku. Kultura je ve Znojmě pasé, nevjedete ani do kina nebo Znojemské Besedy," mrzí Smíškovou.

I ona jmenuje příklady, na kterých je sice vidět snaha, která se ale míjí účinkem. Například VZP ve Vídeňské ulici má bezbariérový vchod, ale zvonek je tak vysoko, že na něj člověk z vozíku nedosáhne. To stejné platí pro přechod ve Vídeňské ulici. Toalety pod radnicí jsou bezbariérové, ale člověk musí sundat stupačky a zacouvat. "Lidé si často představují bezbariérovost tak, že je to široké. Ale vozík už nedáte vedle toalety," vysvětluje.

Palčivým problémem je přístup k lékařům, výjimkou je jen Nová nemocnice. Obchody v centru města jsou zakázanou zónou – mají povětšinou schody. Největší "raritou" je podle ní plovárna. Jak se do vody dostane imobilní člověk? Po bezbariérových schodech. "Jsou nerezové bez ostrých hran. Vozíčkář na ně má sednout a někdo ho stáhne za nohy do vody. To je skutečně degradace člověka. Jedete dolů jak po valše. A co nahoru?" nechápe.

Na druhou stranu říká, že problém bývá i u samotných nemohoucích. "Chyba je často v nás. Já jsem několikrát zavolala, že je rozbitý chodník a město ho opravilo. Každý by měl upozornit na nesjízdné úseky ve svém okolí," myslí si.

Řekne: "Dobrý, jeď" a ono to nejde

"Oznámení o rozbitých chodnících hlásí občané poměrně hojně na odbor investic a správy nemovitostí. My jsme tak schopni operativně díry v chodnících opravit," potvrzuje mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Pro komfortnější život starých, nemocných lidí i maminek s kočárky by prý stačilo ty, kterých se to nejvíce týká, přizvat přímo k rekonstrukci. "Vy automaticky zvednete nohu a neuvědomíte si, kde je problém. Kolikrát se stalo, že manžel řekl: "Dobrý, jeď" a ono to nešlo, a to by člověk předpokládal, že vidí mýma očima. A ono to tak není," uzavírá Smíšková.

S tím tak úplně Pastrňáková nesouhlasí. "Na oboru výstavby máme speciálně vyškoleného pracovníka na bezbariérové užívání staveb," říká s tím, že při každé rekonstrukci, která má být bezbariérová, se samozřejmě radnice drží platných norem, vyhlášek a přepisů.

Autor: Markéta Dušková

 

¨

Rákosníčkovo hřiště je pro ostudu, stěžují si rodiče

16. 12. 2013, 6:00  |  stalo se  |  Znojemsko

ZNOJMO - S velkou pompou otevírala znojemská radnice loni v září nové hřiště mezi ulicí Gagarinova a sídlištěm Pražská v horní části Znojma. Městu prostor pro děti daroval obchodní řetězec Lidl v rámci svého projektu Rákosníčkova hřiště. Dnes dětský koutek chátrá.

Hřiště ve vnitrobloku nedaleko mateřské a základní školy dosud chybělo. "Nahoře ve městě není moc příležitostí, kam si jít s malými dětmi hrát. Z hřiště jsme byli nadšení, ale teď? Děti by mohly sbírat akorát tak špačky od cigaret," říká ironicky Jana Pavelková, která na sídlišti bydlí.

Na to, že hřiště začalo chátrat, upozornila Jolana Ambrosková, která ve Znojmě vede klub pro děti a rodiče. "Výborný záměr vystřídalo ’umění’ některých individuí a nedostatečná údržba provozovatele. Před několika měsíci byla poškozena jedna atrakce, a protože hrozil úraz, upozornili jsme na to Městskou zeleň," popisuje Ambrosková.

Koš na odpadky nakonec dostali

Ta utržený kyblík na kamínky sice odstranila, ale dodnes nenahradila. "Pomalu jsme si připadali jako otravní správci hřiště, hlavně když delší dobu chyběl pro změnu odpadkový koš a na hřišti se začal hromadit nepořádek. Tady jsme se dočkali a můžeme aspoň děti učit, kam patří odpadky," dodala.

Hřiště je ode dne předání ve správě města. "Hřiště jsme prohlédli a na zjištěné nedostatky město upozornili. V současné době radnice nedostatky řeší a pokusí se je dát co nejdříve do pořádku," slíbila Anna Těžká ze zákaznického servisu Lidlu. To, že bude hřiště uvedeno do původního stavu, prý budou pečlivě sledovat.

Autor: Markéta Dušková

 

Znojmo ovládne čertí cháska i andělská pošta

4. 12. 2013, 11:21  |  kultura  |  Znojemsko

ZNOJMO - Čert, anděl, Mikuláš. Svatá trojice bude zítra oslavována ve Znojmě hned na několika místech. Na Horním náměstí se koná tradiční akce Advent očima dětí. Nebude chybět nebe s andělskou poštou a peklo s čertí cháskou.

Program tady začíná ve čtyři hodiny odpoledne. "Vystoupí taneční skupiny domu dětí ve Znojmě, na nejmenší čeká vánoční tvoření, jízdy sobích spřežení nebo zdobení vánočního stromku. Mikuláš a jeho družina přijde v 17:45," zve produkční Znojemské Besedy Jana Alexová.

Mikulášský den je připraven také v Miniklubu ve Vídeňské ulici. Program se koná od půl desáté ráno do půl šesté večer. "Na děti čeká den plný her, soutěží, s malováním přání pro Ježíška doplněný fotografováním a odpoledním přícházením Mikuláše s družinou," informovala organizátorka Jolana Ambrosková.

Pekelná sešlost aneb pekelná podívaná pro všechny zlobivé děti i dospělé zase postraší i pobaví na rohu ulic Velká Mikulášská a Zelenářská ve Znojmě.

Autor: Markéta Dušková

 

V Miniklubu pohlídají rodičům děti, školí i čtou

3. 12. 2013, 5:57  |  stalo se  |  Znojemsko

ZNOJMO - Internet a doporučení mezi rodiči. To stojí za vzrůstající oblibou znojemského Miniklubu. Jolaně Ambroskové se podařilo zalepit díru na trhu. Rodiče dětí do šesti let totiž hledali pro svoje potomky vyžití jen těžko.

"Domy dětí nabízejí kroužky spíš pro starší děti, kromě rytmiky, kde se podle mého děti nic moc nenaučí, ve Znojmě kroužek pro malé dítě nenajdete," stýská si Kamila Jordánová z Přímětic.

Miniklub, který od května sídlí v ulici Vídeňská ve Znojmě, nabízí vyžití právě pro nejmenší děti. A program šije na míru potřebám samotných návštěvníků. "Každý měsíc začleňujeme nové služby, v prosinci zařadíme program pro těhotné s radami z praxe. Příští rok budeme pořádat i besedy pro náctilété dívky, kterým bude přednášet gynekoložka a rádi bychom se s nimi dostaly i do škol," plánuje Ambrosková.

Než se do budování dětského centra pustila, konzultovala nápad na sociálních sítích se samotnými rodiči. "Okamžitě jsem zaznamenala obrovské množství kladných ohlasů. I proto jsem ráda, že se akci podařilo dotáhnout. O aktivity v klubu je každý měsíc větší zájem, lidé je šíří buď po internetu nebo si je zkrátka řeknou," popisuje hlavní iniciátorka projektu.

Koník Toník táhne

Největší zájem je zatím o kroužky, třeba cvičení s koníkem Toníkem, zookroužek, výtvarný a o přednášky psycholožky Evy Kneblové. "Dají se u nás oslavit také narozeniny, hlídáme děti, každou středu čteme dětem, školíme pěstouny. Rodiče čekají přednášky o látkových plenách, masážích miminek nebo setkání s léčitelem bioenergií," doplnila Ambrosková. Nejbližší velkou akcí bude 5. prosince Mikulášský den.

O děti se v klubu starají zaměstnanci s pedagogickým vzděláním. Prostory střeží také kamera, která slouží k on-line nahlédnutí. Lidé tak mohou také zjistit, kolik je v centru zrovna návštěvníků. Centrum má tři místnosti podle věku dětí. Kromě sociálního zázemí, kde mohou maminky třeba přebalit, nechybí ani veliká herna pro děti. 

Autor: Markéta Dušková